A diszperziós festékek jellemzői:
A diszperziós festék vizes bázisú festékek családjába tartozik. Ez a festék a megszilárdulását a víz párolgásának köszönheti. A diszperziós festék vízzel hígítható, viszont minél hígabb a diszperziós festék, egyenesen arányosan rosszabbul takarja az alatta lévő festék réteget.
Az egyik jó tulajdonsága, hogy a festék a pólusain keresztül szellőzni engedi a falat. A másik nagyon kedvező tulajdonsága az ára. Még a jó minőségű prémium festékeké sem olyan nagyon magasak.
A diszperziós festék hátránya, hogy kényesebbek a szennyeződésekre, ezért a tisztításuk elég sok figyelmet igényel. Előfordulhat az is, hogy csak újrafestéssel tüntethetőek el a csúnya szennyeződések a falról.
Olajfesték jellemzői:
Nagyon jó tulajdonsága, hogy eléggé jól lehet tisztítani a festéket és eléggé ellenálló. Számos felületen lehet használni használni, pl., fém, fa, fal, beton stb..
Az olajfesték a napnak kitett helyeken elhalványul, kifakul. A külső felületek mázolása során több rétegben célszerű alkalmazni.
Nehezebben kezelhető, mint a diszperzit festék és drágább is. A falat nem engedi szellőzni és a száradás során káros anyagok szabadulnak fel a festékből. Kifejezetten olyan helyen tanácsos használni, ahol a fal nagyobb mértékben van kitéve szennyeződésnek.
Mára az olajfestéket nem használják olyan gyakran, mint a 90-es évek előtt, legalábbis fára, falra már jóval ritkábban, mint mondjuk betonra vagy fémre.
Festés előtt érdemes tájékozódni szakboltban, vagy kikérni a festő véleményét, mert lehet, hogy jobb ötletet adnak a megvalósításra, mint egy laikus gondolná.